چندی پیش خبر ساخت قسمت چهارم فیلم دنباله‌دار «ماتریکس» مخاطبان این سه‌گانه‌ی مشهور را شوکه کرد. حالا هنوز از ناباوری ساخت آن درنیامده خبرهای جالبی درباره‌ی بازیگران فیلم ماتریکس ۴ منتشر شده است.

شرکت نت‌فلیکس آماری مربوط به بازدید از فیلم مرد ایرلندی را منتشر کرده و براساس این‌ آمار در طول یک هفته اول این اثر بیش از ۲۶ میلیون مخاطب داشته است.

مریل استریپ باز هم رکورد جدیدی را در گلدن گلوب ثبت کرد. این بازیگر ۷۰ ساله با اعلام نامزدهای دریافت جایزه‌ی گلدن گلوب ۲۰۲۰ روز ۱۸ آذر، برای ۳۴امین مرتبه به خاطر بازی در نقش مری لوئیس در فصل دوم سریال دروغ‌های کوچک بزرگ، محصول اچ‌بی‌او، رکورد جدیدی را در کارنامه‌ی خوب ثبت کرد.

جدید‌ترین فیلم کوئنتین تارانتینو، یکی از خاص‌ترین دوره‌های سینمای هالیوود را به عنوان بستر پیرنگ خود انتخاب کرده است. سال ۶۹ میلادی، هالیوود به پایان عصر طلایی خود رسیده و در حال گذار از سیستم سنتی و استودیویی به سینمای دهه هفتاد است. فیلمسازان کلاسیک به شکل تدریجی جای خود را به غول‌های ریشوی جوان می‌دادند و گونه‌های سینمایی اسلوب‌های اصلی خود را دستخوش تغییر می‌دیدند. این تغییرات خصوصا بیشتر از هر ژانری در “وسترن” دیده می‌شد. وسترن سنتی که عمده شهرتش، مدیون بزرگانی چون “جان فورد” و “هاوارد هاکس” بود، آرام آرام وسترن‌های خشونت آمیز “سام پکین‌پا” و البته پیش از آن وسترن‌های بالغ “آنتونی مان” را به عنوان بدیل خود می‌دید. در کنار تمام این‌ها فرهنگ هیپی‌ها نیز شکل می‌گیرد و در همان سال ۶۹ فیلم‌هایی مثل «ایزی رایدر» (دنیس هاپر) به آن‌ها می‌پردازند. آزادی‌های جنسی آرام آرام جای خود را در فرهنگ آمریکا و به تبع آن‌ سینمای هالیوود باز می‌کنند و خلاصه اواخر دهه شصت جامعه‌‌ی آمریکا دچار تحول‌های فراوان فرهنگی، عقیدتی و هنری شده بود. 

فیلم فروزن ۲ و فروش ۹۱۹.۷ میلیون دلاری آن در روزهای برفی در باکس آفیس به کمپانی دیزنی کمک کرد که از مرز ۱۰ میلیارد دلار فروش جهانی در سال ۲۰۱۹ عبور کند. درآمد حال حاضر استودیوی دیزنی در بازارهای داخلی آمریکا ۳.۲ میلیارد دلار و در بازارهای بین‌المللی ۶.۷ میلیارد دلار است. این رکورد جدیدی است که کمپانی دیزنی به آن رسیده و در حقیقت رکورد ۷.۶ میلیارد دلاری خودش را در سال ۲۰۱۶ شکست. فیلم چاقوکشی هم در دومین هفته‌ی اکرانش همچنان خوب می‌فروشد.

نامزدهای هفتاد و هفتین دوره‌‌ی جوایز گلدن گلوب اعلام شدند. نامزدهای گلدن گلوب ۲۰۲۰ اتفاقی بزرگ برای کارگردانان بزرگ است. فیلم «داستان ازدواج» نوآ بومباک با شش نامزدی در بخش‌های مختلف در بخش سینمایی در صدر قرار گرفته است. به دنبال آن فیلم‌های «مرد ایرلندی» ساخته‌ی مارتین اسکورسیزی و «روزی روزگاری در هالیوود» ساخته‌ی کوئنتین تارانتینو هر کدام با پنج نامزدی قرار دارند.

فیلم‌های مرد ایرلندی و روزی روزگاری در هالیوود در صدر نامزدهای جوایز سالانه‌ی انجمن منتقدان ۲۰۱۹ قرار گرفتند. در سی و پنجمین دوره‌ی جوایز سالانه‌ی انجمن منتقدان (Critics’ Choice Movie Awards)، «مرد ایرلندی» بیشترین تعداد نامزدی جوایز را به خود اختصاص داد. روز یکشنبه صبح انجمن منتقدان این درام گانگستری از مارتین اسکورسیزی را در ۱۴ حوزه از جمله، بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین گروه بازیگری، بهترین بازیگر مرد (رابرت دنیرو) و بهترین بازیگر نقش مکمل (آل پاچینو و جو پشی) نامزد جوایز اعلام کرد.

به نظر می‌رسد منتقدان شهر زادگاه هالیوود یعنی لس‌آنجلس از دیدن فیلم‌هایی با زیرنویس نمی‌ترسند! فیلم انگل ساخته‌ی بونگ جون هو از کره‌ جنوبی برنده‌ی جایزه‌ی انجمن منتقدان لس‌آنجلس ۲۰۱۹ شد. انجمن منتقدان لس‌آنجلس سال ۱۹۷۵ تشكیل شد و از اسمش هم پیداست كه مربوط به منتقدان مقیم لس‌آنجلس است. این حلقه معمولا سعی می‌كند انتخاب‌های روشنفكرانه‌تری نسبت به حلقه‌ی نیویورك یا انجمن ملی نقد داشته باشد. آن‌ها نه تنها جایزه‌ی بهترین فیلم را به «انگل» دادند که جایزه‌ی بهترین کارگردانی را هم به بونگ جون هو اهدا کردند و سونگ کانگ هو بازیگر نقش پدر هم برنده‌ی جایزه‌ی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.